retydzbanyirakiety
Pod prąd

Rety! Dzbany i rakiety! Opowieści głównie dobrej treści #1

Dzbany i rakiety to pomysł na nowy cykl, który będzie podsumowaniem aktualnych wydarzeń w przestrzeni społecznej, kulturalnej, czasami politycznej. “Dzban” – określenie (metafora) czyjegoś działania lub jakiegoś zjawiska, które działa na szkodę innym. To określenie stało się Młodzieżowym Słowem Roku 2018, powinno zatem być w miarę czytelne 🙂 Celem cyklu jest jednak tak naprawdę szukanie “rakiet”, czyli dobrych treści i zjawisk społecznych, które są w stanie wzbić nas w górę, zainspirować i łączyć zamiast dzielić. “Rakietami” mogą być ludzie, zjawiska, inicjatywy oddolne, idee. Jeśli tak jak ja, macie dość sensacyjnych treści nastawionych głównie na klikanie, rozpocznijmy razem tę przygodę z pozytywnymi treściami. Ruszajmy zatem! 🙂 Jeśli macie ochotę, podsyłajcie to, co dobrego znalazłyście (znaleźliście) w sieci. Jeśli coś Was oburzyło, reagujcie.

Dzbany

Absurd i szkodliwe zjawiska społeczne

Długo zastanawiałam się, co umieścić w tej kategorii. Mam wrażenie, że jesteśmy bombardowani różnymi informacjami, które przedstawiane są jako “zagrażające” dla pewnej części społeczeństwa. Mieliśmy już sprawę aresztowania artystki i aktywistki Elżbiety Podleśnej za dorysowywanie tęczowej aureoli Matce Boskiej. Czy wierzący modlą się do obrazków, czy jednak do Matki Boskiej? Jest coś takiego jak interpretacja, nowe odczytanie danego dzieła. Poza tym … tęcza to też symbol Miłosierdzia Bożego. Nie mówiąc już o wielokulturowej tradycji naszego kraju, w którym przecież współistnieli (i istnieją) obok siebie różni ludzie, również “tęczowi”. Ewidentnie brakuje nam społecznego dialogu, empatii i szukania rozwiązań. W społeczeństwie instant jest tendencja do poszukiwania szybkich odpowiedzi i natychmiastowego określenia się po “którejś stronie”. Tworzymy czarnobiałe obozy, w których nadużywa się metafory walki. Jak będzie wyglądał świat, w którym za bycie gejem czy lesbijką czeka nas publiczna chłosta? Czy ważniejsze jest to, czy czytasz “szatańskiego” Harrego Pottera niż to, że np. fakt, że szykanowanie młodzieży na tle np. orientacji seksualnej prowadzi do rosnącej liczby prób samobójczych nieletnich w Polsce (pod tym względem jesteśmy na drugim, niechlubnym miejscu w Europie).

Dzban za nieistniejącą “ideologię LQBT” i wykorzystywanie osób nieheteronormatywnych do walki politycznej. O ile mi wiadomo, też są ludźmi. Oni istnieją, istnieli i będą funkcjonowali w przestrzeni publicznej. Mają prawa tak jak inni ludzie. Przyznawanie medali za walkę z tą “ideologią”? To tak jakby powiedzieć: teraz wszyscy o imieniu: “Marek” muszą zniknąć z powierzchni ziemi, ponieważ to imię “się nie godzi”. Nie warto ulegać komunikatom, których celem są podziały społeczne. Warto zawsze zapytać siebie: czy to jest moja prawda? Co ja naprawdę o tym sądzę i na jakiej podstawie?

A skoro Elżbieta Podleśna obraziła uczucia innych ludzi, to co można powiedzieć o hierarchach kościelnych, ukrywających pedofilię i broniących się argumentami w stylu: “oni sobie już to z Bogiem załatwią”? (“Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich). Nie chodzi mi tutaj o wytykanie palcami i strzelanie w kościół, ale wyrobienie w sobie nawyku społecznej kontroli instytucji, tzn. weryfikowania informacji. Pomyślmy, co byłoby gdyby Sekielski nie zrobił tego filmu. To niesamowicie ważna sprawa dla wierzących i niewierzących, bo kościół wpływa na wszystkich i istnieje we wspólnej przestrzeni. Temat tego filmu jest jednak tak złożony, a mechanizmy, które w nim zachodzą, zasługują na osobny wpis. Na razie jednak nie czuję się na siłach. Póki co, podsyłam świetny tekst, które może być przestrogą dla rodziców i formą ochrony przed pedofilami.

Rakiety

Dobre praktyki

“Rakiety” podzielę dziś na dwie kategorie: zaangażowane dziennikarstwo i kobiety, które w oryginalny sposób wspierają inne kobiety. Dobra informacja jest na wagę złota, a gdy wszystkie płcie pomagają sobie, świat nie tylko się uśmiecha, ale wręcz tańczy 🙂

Dobre treści w Internecie

  1. Newsletter Optymisty – świat widziany oczami Michała Nogasia. Cotygodniowa, niedzielna porcja nowinek z dziedziny kultury, sztuki, nauki, społeczeństwa poszerza horyzonty i sprawia, że zaczynamy zauważać to, co dobre, a potem tego szukać i inspirować się. A takich odkryć nie brakuje! Raper, który mierzy się z Eminemem i rapuje z prędkością światła w 7 językach (i to tak, że można go zrozumieć). Co ma wspólnego dobra pamięć z jedzeniem czosnku czy też jak merytoryczne rozmowy wpływają na zwiększenie poczucia sensu życia.
  2. Outriders. To internetowy serwis, który zmienia oblicze dzisiejszego dziennikarstwa międzynarodowego. Tworzony drogą oddolną, rzetelny, apolityczny, zaskakujący nie tylko treścią, ale i formą (co piątek o 8.00 na skrzynce mailowej ląduje newsletter, który można również obejrzeć w formie stories na Instagramie czy posłuchać w formie podcastu). Tutaj nie ma gotowych odpowiedzi, za to są interesujące reportaże, wiadomości lokalne i globalne, tematy społeczne, związane ze środowiskiem, kryzysami politycznymi czy nowymi technologiami. Dobry krok w stronę objaśniania świata.
  3. W 2018 roku powstało Pismo. Magazyn Opinii – porządne, niekomercyjne czasopismo, w którym można znaleźć dobre reportaże, felietony, analizy zjawisk społecznych, politycznych i kulturalnych oraz opowiadania i poezję. Nie można zapomnieć o pięknych ilustracjach czy też komiksach. Pismo organizuje również ciekawe debaty wokół aktualnych tematów. Jedną z ostatnich była rozmowa na temat wiary i kondycji kościoła we współczesnym świecie, w której brali udział Jola Szymańska-Koperniak, prawniczka i autorka kanału na YT “Jola Szymańska”, Renata Dancewicz, aktorka i feministka oraz prof. Wojciech Burszta, antropolog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.

Kobiety Rakiety

  1. Marta Karczewicz – polska inżynierka, której prace nad technologią Advanced Video Coding (zwiększanie kompresji plików wideo bez pogorszenia jakości obrazu) zostały docenione na świecie. Nominowano ją do tegorocznej Nagrody Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award), przyznawanej przez Europejski Urząd Patentowy. Z jej osiągnięć korzystamy wszyscy, jeśli tylko oglądamy streamy video (a zakładam, że tak jest). 20 czerwca na gali rozdania nagród dowiemy się, czy Polka otrzyma statuetkę. Trzymajmy kciuki, to wielkie wyróżnienie!
  2. Z czym Wam się kojarzą Entuzjastki? Na moich polonistycznych studiach dowiedziałam się, że to była pierwsza polska grupa feministyczna (1830-1850), która chciała poprawić warunki ekonomiczne kobiet i zachęcić je do edukacji oraz samorealizacji. Jedną z Entuzjastek była Narcyza Żmichowska. Autorką współczesnego projektu “Entuzjastki” jest Aleksandra Hirszfeld, która obrała sobie podobny cel: promuje odważne kobiety, które pomagają innym odkryć swoją sprawczość. Są to kobiety wykonujące różne zawody, ale łączy ich jedno: angażują się społecznie i chcą rozwijać kompetencje innych. Projekt, jak mówi autorka, to jeden z przykładów dziennikarstwa rozwiązań, czyli wskazywanie dobrych praktyk.
  3. O Ani Książek i jej koncepcji “światozmieniania” dowiedziałam się od Fundacji Autonomia. Autorka jest podróżniczką, trenerką i autorką koncepcji, w której zaprasza do eksplorowania współczesnego świata i szukania w nim własnego miejsca w kontekście edukacji globalnej. Ania zbiera historie aktywistów z całego świata. Przykładem “światozmieniacza” z Polski jest usługa Wideotłumacza stworzonego przez Polski Związek Głuchych. Wynalazek umożliwia Głuchym załatwienie rozmaitych spraw w instytucjach bez obowiązku obecności tłumaczy. Usługę udało się już wprowadzić w mBanku i innych dużych instytucjach.

***

Tyle mam dla Was na dziś. Dajcie znać, czy podoba Wam się nowy cykl. Może macie jakieś przykłady-rakiety? A dzbany?

Będzie mi ogromnie miło, gdy zostawicie komentarz 🙂


Możesz również polubić…