Dezinformacja w Internecie
Pod prąd

Dezinformacja w Internecie – krótki przewodnik

Internet to doskonała pożywka dla fake newsów. Ostatnio sprzyjały temu polityczne okoliczności, czyli wybory samorządowe w Polsce, jednak nie są to jedyne przyczyny powstawania dezinformacji. Często trudno zorientować się, co jest prawdą, a co fałszem. Metody działania twórców fake newsów często bywają bardzo zawoalowane. Wielu z nas nie wie też, gdzie szukać wartościowej informacji i jak się chronić przed dezinformacją.

Dzisiejsza edukacja medialna pozostawia wiele do życzenia. Ja brałam udział w szkoleniu z dezinformacji przygotowanego przez Fundację Panoptykon, a jego zwieńczeniem było stworzenie tej mini prezentacji. Mimo że były to warsztaty dla dziennikarzy, to wiedza o dezinformacji powinna być upowszechniania. Starałam się przygotować prezentację tak, aby Was również zainteresowała 🙂 P.S. Nie jestem specjalistką w tym temacie, więc nie spodziewajcie się bardzo szczegółowej pracy. Mam nadzieję, że jednak komuś choć trochę pomoże.

Udostępniam zatem w celach edukacyjnych. Dzielcie się i korzystajcie, a jeśli będziecie chcieli dodać coś od siebie, zapraszam do komentowania 🙂

Krótkie streszczenie: co znajduje się w prezentacji?

  1. Co może wskazywać na dezinformację?
  2. Co sprzyja dezinformacji?
  3. Źródła wiarygodności informacji.
  4. Jak zweryfikować profile w social mediach?
  5. Jak zweryfikować materiał audiowizualny?
  6. Metody weryfikowania informacji.
  7. Dobre praktyki reagowania na dezinformację.
  8. Co się stanie, jeśli jesteś ofiarą dezinformacji?

 

Dezinformacja w PDF

Prezentacja w Prezi

 

 

Możesz również polubić…