infekcje intymne kobiet

BEZ WSTYDU o infekcjach intymnych kobiet #międzynamikobietami

Podmywanie się za pomocą dwóch krótkich ruchów, bawełniana bielizna i regularne badania u ginekologa. To jednak nie wystarczy, by skutecznie zapobiegać infekcjom intymnym kobiet. Wpis pomoże Wam ugryźć kawałek edukacyjnego tortu pod nazwą #międzynamikobietami oraz pozwoli choć troszkę przełamać wstyd. A na końcu coś, co wgniecie Was w fotel.

Jakiś czas temu nagrałam podcast z Karoliną Sztyler, twórczynią akcji edukacyjnej Go Healthy Girl, która zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką problemów intymnych, od zapobiegania rakowi szyjki macicy, rakowi piersi, poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy, antykoncepcję aż do zapobiegania infekcjom intymnym. 

Niesiona poczuciem misji, skoncentruję się na temacie infekcji intymnych. Mam przyjemność brać udział w akcji edukacyjnej #międzynamikobietami, której celem jest edukacja oraz przełamywanie schematów i strachu, które blokują nam dbanie o własne zdrowie! Gra warta świeczki, prawda?

Dodam jeszcze, że w tym tekście dość ogólnie poruszam ten temat (na przykład nie piszę o infekcjach intymnych w ciąży), ale odsyłam do ważnych źródeł.

Infekcje intymne. Kilka faktów

75% kobiet minimum raz w życiu choruje na zapalenie grzybicze okolic intymnych. Zakażenie ma tendencję do nawracania. 

Ponad 3 miliony Polek odwiedza ginekologa raz na rok lub wcale. Gdy pojawia się swędzenie w okolicach intymnych, często bywa mylnie diagnozowane przez nas jako grzybica. Według danych Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych, 2 z 3 kobiet myśli, że zaatakowały ich drożdżaki. Przyczyn jednak może być sporo, choćby podrażenienie okolic intymnych chlorem, proszkiem do prania czy bielizną. 

Infekcje pochwy: jakie mają źródło i jakie są ich objawy?

Ogólne objawy zakażeń pochwy:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • zaczerwienienie pochwy oraz sromu,
  • zmiana w kolorze, konsystencji, zapachu oraz ilości wydzieliny z pochwy,
  • krwawienia między miesiączkami,
  • ból podczas stosunku,
  • obrzęk sromu.

Rodzaje zapaleń pochwy

  • grzybicze (kandydoza): upławy białe, gęste, serowate o słodkawym zapachu, 
  • bakteryjne – szare upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Ten rodzaj infekcji nazywa się waginozą. Po stosunku znacznie zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy,
  • chlamydia – ropne upławy, krwawienie po stosunku i między miesiączkami, pieczenie podczas oddawania moczu,
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy – żółte, cuchnące oraz pieniste upławy,
  • atrofia pochwy – czyli stopniowe zmniejszanie się grubości ściany pochwy i jej zanik. Najczęściej występuje w okresie przekwitania, niekiedy w wyniku zaburzeń hormonalnych, może zdarzyć się również u młodszych kobiet. 

Jak dochodzi do infekcji intymnej?

W pochwie znajdują się bakterie kwasu mlekowego, czyli pałeczki Lactobacillus, które tworzą ekosystem (naturalną florę bakteryjną). Pochwa ma zatem wystarczającą barierę ochronną przed wpływem drobnoustrojów chorobotwórczych, wzmacnianą dodatkowo poprzez kwaśne środowisko pH i śluz.

Na rozwój infekcji mają wpływ:

  • niekorzystne nawyki higieniczne okolic intymnych, 
  • irygacje pochwy,
  • korzystanie ze wspólnych ręczników oraz gąbek do mycia,
  • brak wystarczającej troski o ciało w trakcie miesiączki, kiedy błona śluzowa pochwy jest bardzo nabrzmiała i łatwo wtedy o namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych,
  • stosunki seksualne bez prezerwatywy,
  • zabiegi ginekologiczne,
  • wkładki antykoncepcyjne (domaciczne),
  • poronienie,
  • antybiotykoterapia,
  • ciąża, połóg, złożona kuracja hormonalna,
  • cukrzyca, otyłość, nowotwory,
  • współstnienie chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

  1. Mycie się od przodu to tyłu dłonią za pomocą dwóch ruchów. Pierwszy od spojenia łonowego w kierunku spoidła tylnego przed odbytem, a drugi to odrębne mycie odbytu ręką od tyłu.
  2. Zakładanie przewiewnej, bawełnianej bielizny.
  3. Pranie bielizny w środkach hypoalergicznych lub płatkach mydlanych i płukanie ich w ciepłej wodzie.
  4. Unikanie stringów,
  5. Profilaktyczne stosowanie probiotyków dopochwowych, zawierających kwas mlekowy, w których zawarte są bakterie Lactobacillus.
  6. Niestosowanie środków zapachowych do mycia, można korzystać nawet ze zwykłego szarego mydła (ph około 5),
  7. Rezygnacja ze stosowania podpasek higienicznych (może to już czas na podpaski wielorazowe lub kubeczek menstruacyjny?)
  8. Zaprzestanie irygacji pochwy (pochwy się nie myje, czyścimy krocze, srom i odbyt),
  9. Picie wystarczającej ilości wody (min. 2 l dziennie),
  10. Regularne wykonywanie badań  ginekologicznych! 
  11. Gdy pojawi się infekcja, warto upewnić się co do niej u sprawdzonego lekarza,
  12. W momencie powstania infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, stosowanie specjalistycznych środków, np. Trivagin czy Mucovagin. Nie zawierają konserwantów, działają łagodząco na podrażnienia, zawierają kwas mlekowy, który pomaga utrzymać naturalne pH skóry, działają antyseptycznie.
  13. Wspomaganie się naturalnymi metodami, np. żurawiną, która ma działanie moczopędne i pomaga oczyścić drogi moczowe z drobnoustrojów.

Źródła wiedzy

Zakażenia przenoszone drogą płciową: https://lekarzekobietom.pl/baza-wiedzy/

Edukacja seksualna: https://www.sexed.pl/

Prawa kobiet: https://cpk.org.pl/

***

P.S. Jeśli już jesteśmy przy tematach intymnych i powszechnie objętych społecznym tabu, czy wiedziałyście, że istnieje zjawisko menstruacyjnego ubóstwa? Ten problem istnieje w skali globalnej, ponieważ okazuje się, że aż 500 mln kobiet na całym świecie nie ma dostępu do środków sanitarnych! W niektórych krajach za plamę krwi na ubraniu kobieta zostaje wykluczona ze społeczeństwa, a 130 mln nastolatek rezygnuje z nauki z powodu … braku podpasek! W szkołach nie ma nawet toalet. Jak to możliwe? Więcej informacji można znaleźć na fanpage Akcja Menstruacja. Organizatorki zbiórki już wysłały pierwszą paczkę z kubeczkami menstruacyjnymi do Kamerunu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *